دندان سفید

اول باید به این سوال پاسخ بدهیم چرا دندان ها زرد می‌ شوند؟

دندان ها به دو دلیل زرد می شوند که هر دو علت با افزایش سن تشدید پیدا میکنند:

1-فرسودگی و نازک شدن مینای دندان

لایه بیرونی دندان‌ها از مینای دندان تشکیل شده است. مینا لایه ای تقریباً سفید رنگ است و از ساختار عمیق‌تر دندان محافظت می‌کند. در زیر مینای دندان لایه‌ای دیگر به نام عاج قرار دارد که به رنگ زرد مایل به قهوه ای است. هنگامی که لایه مینای دندان نازک یا از بین می‌رود، دندان ها شما زرد به نظر می‌رسند. مصرف غذاهای اسیدی، بیماری لثه و روند پیری می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند.

2-لکه‌ها
غذاها و نوشیدنی‌های خاص مانند قهوه، می توانند دندان ها را لکه دار کنند. بعضی از این غذاها و نوشیدنی ها مینای دندان را هم پوشانده و باعث افزایش زردی آن می‌شود. از دیگر مواردی که میتوانند باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها شوند سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر و یا حتی مصرف انواع خاصی از آنتی بیوتیک است.

عامل‌های متعددی بر زیبایی لبخند اثر می‌گذارند که یکی از مهم‌ترین آنها رنگ دندان است. هر چقدر هم که دندان‌هایتان ردیف و مرتب باشد، اگر لکه روی آن‌ها وجود داشته باشد یا زرد و بدرنگ شده باشد، لبخندتان دیگر زیبا نخواهد بود.
دندانپزشک بهترین روش سفید کردن دندان‌ها را با توجه به شرایط خاص هر بیمار پیشنهاد می‌کند.
به طور کلی درمانهای زیر برای سفید کردن دندان وجود دارد که هرکدام را به طور مفصل توضیح میدهیم.

۱-بلبچینگ(بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه)
۲-ونیرهای سرامیکی(لمینیت های با تراش و بدون تراش دندان)
۳-ونیرهای کامپوزیتی(کامپوزیت های سرامیکی و سایر کامپوزیت ها)

که با توجه به شرایط دندان مراجعه کننده ،خواسته فرد از میزان تغییر لبخند و هزینه ای که در نظر گرفته شده است مناسبترین روش درمانی انتخاب می شود.