درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان یا روت کانال که تحت عنوان درمان اندودنتیک نیز شناخته شناخته می شود. یک روش اغلب ساده برای از بین بردن درد دندان ها و نجات دندان ها است. بیماران معمولا به علت التهاب یا عفونت در ریشه های دندان به این درمان نیاز دارند.

چه هنگام یک دندان به درمان ریشه احتیاج پیدا می کند؟

در اکثر موارد پوسیدگی دندان باعث می شود که دندان نیاز به درمان ریشه پیدا کند. چنانچه پوسیدگی دندان از سد مینا و عاج بگذرد و به پالپ دندان برسد، التهاب ناشی از حضور باکتری ها سبب ایجاد التهاب در پالپ می گردد. این التهاب به نوبه خود از چند مسیر مختلف سبب ایجاد درد در دندان می گردد. در این موارد برای برطرف کردن درد، خارج نمودن بافت عفونی و دارای التهاب و در نهایت جلوگیری از دست دادن دندان، درمان ریشه توصیه می شود. در موارد نادر مانند صدمات ناشی از ضربه به دندان یا بیماری های بسیار پیشرفته لثه، دندان بدون وجود پوسیدگی هم نیاز به درمان ریشه پیدا می کند.

آماده سازی درمان ریشه

قبل از درمان ریشه یا عصب کشی دندانپزشک شما ممکن است درخواست عکس با اشعه ایکس از دندان آسیب دیده را کند . این کار به او اجازه می دهد تا یک تصویر واضح از کانال ریشه داشته باشد و میزان آسیب را ارزیابی کند.
درمان ریشه دندان معمولا تحت بی حسی موضعی، یک داروى ضد درد که یک ناحیه خاص از بدن را بى حس می کند، انجام مى شود . در برخی موارد که دندان مرده است و دیگر حساس نیست، ممکن است نیاز به بى حسى نباشد .
گاهی اوقات بى حسى دندان ها دشوار است. در این موارد، دندانپزشک می تواند از روش های خاصى براى بى حسى موضعى استفاده کند تا مطمئن شود درمان شما دردناک نباشد.

عصب کشى چگونه انجام می شود؟ (گام به گام)

همانطور که انجمن اندودنتیست آمریکا اشاره می کند، عصب کشى یا درمان ریشه دندان اساسا یک فرایند چهار مرحله ای است. درمان معمولا در بیش از دو بار مراجعه انجام می شود.

  1. با استفاده از یک سوزن، دندانپزشک بى حسى موضعی را اعمال مى کند. معمولا زمانى که سوزن وارد لثه می شود، کمی درد در منطقه احساس می شود. بعد از اینکه دندان بی حس شد، اندودنتیست ممکن است یک محافظ دندانى استفاده کند، یک ورقه ی کوچک از لاستیک که دندان را از بقیه جدا می کند ، تا دندان در طی مراحل تمیز و خشک شود
  2. سپس دندانپزشک از ابزارهای بسیار کوچک مانند یک مته کوچک براى ایجاد سوراخ در قسمت بالای دندان استفاده مى کند تا به داخل دندان دسترسی پیدا کنید. سپس، دندانپزشک از فایل های کوچک برای پاک کردن خمیر داخل دندان آسیب دیده استفاده خواهد کرد. او همچنین از فایل ها برای شکل دادن به درون محفظه دندان و ریشه استفاده می کند و ممکن است با استفاده از محفظه آب درون آن را بشوید تا پالپ یا خمیرى باقى نماند . دندانپزشک همچنین می تواند از محلول ضد میکروب در داخل محفظه دندان برای کشتن باکتری هاى باقی مانده و کاهش خطر ابتلا به عفونت بیشتر استفاده کند.
  3. هنگامی که محفظه ى دندان کاملا تمیز و خشک می شود، اندودنتیست آن را پر می کند. اغلب از مواد لاستیکی مانند استفاده می شود. دندانپزشک محفظه ى باز شده را با مواد پانسمان به طور موقت مى بندد.
  4. پس از چند هفته، دندانپزشک با قرار دادن یک تاج دائمى درمان را به پایان مى رساند .

علائم نیاز به درمان ریشه دندان

  • آبسه (یا جوش) در لثه
  • حساسیت به مواد غذایى گرم و سرد
  • دندان درد شدید
  • گاهی اوقات هیچ نشانه ای وجود ندارد.
  • تورم یا حساسیت

درمان ریشه دندان چه میزان موفقیت آمیز است؟

درمان ریشه دندان بسیار موفقیت آمیز است . این روش دارای بیش از 95٪ میزان موفقیت است. بسیاری از دندان ها با این درمان سالیان سال باقى مى مانند. همچنین، به این دلیل که مرحله نهایی این روش، استفاده از یک تاج براى پر شدن دندان است ، ظاهر دندان حفظ مى شود.

آیا درمان ریشه دندان یا عصب کشی دردناک است؟

چندین سال پیش، ممکن است این درمان درد داشته است ، اما با تکنولوژی مدرن و بی حسی،شما دردى نخواهید داشت . درد دندانی شدید که اغلب ناشی از بافت آسیب دیده در دندان است، می تواند به راحتی با این روش درمان شود و بافت آسیب دیده از طریق عصب کشى حذف شود.

آیا بهتر است که یک دندان را کشید یا عصب کشى کرد؟

اگر امکان آن است که دندان های طبیعی خود را نگه دارید، همیشه بهترین گزینه آن است. هیچ چیز مصنوعی نمی تواند جایگزین زیبایى یا عملکرد دندان هاى طبیعی شود ، بنابراین مشخص است که گزینه ى عصب کشى بهتر است . عصب کشى دارای میزان موفقیت بالایی است و بسیاری از دندان های درمان شده با این روش طول عمر زیادى دارند. جایگزینی یک دندان کشیده شده با بریج دندانى یا ایمپلنت نیاز به زمان بیشتری دارد و ممکن است پروسه های بیشتری برای دندان های مجاور و بافت حمایت کننده نیاز باشد.

پس از انجام عصب کشى چه مراقبت هایی لازم است؟

مراقبت خوب از دندان ها و لثه ها پس از عصب کشى ضروری است. ممکن است نیاز داشته باشید که مجدد به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا از دندان درمان شده عکس با اشعه ایکس بگیرد و بررسى کند که تمام نشانه های عفونت از بین رفته باشد . روزانه دوبار براى مراقبت خوب از دندان هایتان مسواک بزنید .
و تا چند وقت برای درد کمتر در جویدن از ان دندان استفاده نکنید و تا چند روز اول پس از درمان از مسکن طبق دستور پزشک استفاده کنید.